pexels-paula-schmidt-963486.jpeg

ISST SERTİFİKA BAŞVURU SÜRECİ

ÖNCELİKLE ISST SERTİFİKA PROGRAMI KOŞULLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

ISST SERTİFİKA BAŞVURU SÜRECİ

ŞT temel düzey ISST Sertifika Programı kuramsal eğitimimi ve süpervizyonlarımı tamamladım. ISST onaylı sertifika alma sürecimi başlatmak için ne yapmam gerekiyor?

Önemli Bilgi Notu: ISST Sertifikasyonuna Başvurmak İçin Zaman Sınırları Bulunmaktadır.

Adaylar, temel düzey (veya ileri düzey) eğitimi tamamladıktan sonra gereklikleri yerine getirip sertifikasyon sürecini (temel veya ileri düzey) başlatmak (başvuruyu Bölge Sertifikasyon Koordinatörüne göndermek) için maksimum 3 yıla sahiptir.

  1. Adaylar 3 yıl içinde temel düzey sertifikaya sahip olduktan sonra ileri düzey eğitimi tamamlamak (mevcut ise), gereklikleri yerine getirmek ve İleri Düzey Sertifikasyona başvurmak için ek olarak maksimum 2 yıla sahiptir.

  2. Eğer adaylar, ilk sertifikasyon için 3 yıl kriterini veya ileri düzey sertifikasyon için verilen 2 yıl kriterini yerine getiremezlerse aşağıdaki durumlardan biri için kanıt sağlamak durumundadır:

  • Zaman sınırını aşan her yıl için minimum 6 saatlik (veya her iki yıl için 12 saatlik) sertifikasyon veya “sürekli eğitim” çalışma gruplarına katılmak. Bu çalışma grupları, temel düzey eğiticileri dışındaki ISST Sertifikalı eğiticiler tarafından yürütülmelidir.

Veya

  • ISST Sertifikalı Eğitici/Süpervizörler tarafından her yıl için minimum 6 saatlik (veya her iki yıl için 12 saatlik) süpervizyon almak.

Veya

  • ISST tarafından akredite edilen ÖKG’lerden (Özel Konulardaki Gruplar) birinde planlı bir online oturumda vaka sunmak. Bu sunumlar, her bir yıl için 3 saatin üzerinde olmamalıdır ve çalışma grupları, süpervizyon ile birleştirilebilir. OKG lideri, adayın talebi doğrultusunda, bu sunumları Bölge Sertifikasyon Koordinatörüne yazacağı mektupla doğrulayabilmelidir.

Bu uzatma uygulaması önemli dışsal koşullar olmadığı sürece önerilmez. Standart uygulama, 3 yıl içinde sertifikasyon başvurusu yapabilir olmayı gerektirir.

Ne Yapmam Gerekiyor?

ISST onaylı eğiticilerden tamamlamış olduğunuz en az 40 saatlik Temel Düzey kuramsal eğitimin ardından süpervizyon ve gerekli diğer ölçütleri sağladıktan sonra, ana süpervizörünüzün bilgisi ve onayı ile ISST sertifikasyonuna başvurma sürecini başlatabilirsiniz.

ISST onaylı ŞT sertifikası alınabilmesi için bir ŞT seansınıza ait görüntü kaydının ve Vaka Kavramsallaştırma Formunuzun bağımsız bir Şema Terapi Eğitmeni/ Süpervizörü tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. İlgili Değerlendirme Formlarına aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Değerlendirme Formu-1

Değerlendirme Formu-2

Seçtiğiniz ŞT seans görüntü kaydına ait seansı değerlendiriciye gönderirken özetlemeniz gerekmektedir.

Seans Özet Formu‘na bu bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Değerlendirme sürecinde ihtiyaç duyacağınız Vaka Kavramsallaştırma Formu’na bu bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Vaka Kavramsallaştırma Formu Doldurma Kılavuzu için tıklayınız.

Doldurmuş Örnek Vaka Kavramsallaştırma Formu için tıklayınız.

Ek olarak süpervizörünüz ile birlikte ISST SERTİFİKASYON BAŞVURUSU FORMUNU ve KONTROL LİSTESİNİ de doldurmanız gerekmektedir. Değerlendirilecek görüşmenizi seçtikten ve formları doldurduktan sonra süpervizörünüzle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

ISST Sertifikasyon Başvurusu için Form 1 i tıklayarak indiriniz.

Kontrol Listesi (Checklist) için Form 2’yi tıklayarak indiriniz.

Bu aşamada izlenecek adımlar aşağıda sıralanmıştır:

1- ISST üyeliğinizi tamamlayınız, TR koduyla başlayan bir üyelik numarası iletilecektir.

2- Şema Terapi süreci ile takip ettiğiniz bir vakanıza ait tam bir seans görüntüsünü, o seansa ait özet formunu ve “Yeni Vaka Kavramsallaştırma Formu Türkçe Versiyon” çerçevesinde doldurarak eğitmeniniz/ süpervizörünüz dışında sizi tanımayan bağımsız bir ISST onaylı eğiticiye gönderiniz (Türkiye için: Sevinç Göral Alkan, Alp Karaosmanoğlu, Gonca Soygüt Pekak, Esra Ersayan, Safiye Yinelek, Bahar Köse Karaca, Volkan Gülüm). Temel düzey sertifikasyon için başvurunuzu başlatabilmeniz için bu derecelendirmeden en az 4 puan almanız beklenmektedir. 

 

Derecelendirmeyi yapacak olan kişi size ayrıntılı geri bildirimde bulanacaktır. Bu aşamayı tamamladıktan sonra başvurunuzu başlatabilirsiniz.

3- Başvuru dosyanızı, aşağıda bulacağınız iki adet form ve ilişkili tüm belgelerin pdf olarak kopyalarını içerecek şekilde hazırlayın. ISST Şema Terapisti Sertifikasyonu Türkiye koordinatörü Sevinç Göral Alkan’a başvuru dosyanızı arşivleme amacıyla tek bir email ile göndermeniz gerekmektedir. 

(e-mail: psydrsevincgoralalkan@gmail.com)

Başvuru formları iki adet belgeden oluşur:

4- Başvuru formunun içinde formu nasıl doldurup isimlendireceğinize dair yönergeyi bulabilirsiniz. Formda başvurunuz içindeki beyanınızın doğruluk onayı için kendi imzanızı tamamlayınız. İmzaları dijital olarak edinebilirsiniz. Başvuru formunun PDF formatında Sevinç Göral Alkan’a (e-mail: psydrsevincgoralalkan@gmail.com) iletilmesi gerekmektedir.

5- Başvuru formuna ek olarak, başvurunuzun eksiksiz olduğuna dair “check-list”yani kontrol listesi belgesi doldurmanız gerekecektir. Bu kontrol listesini WORD belgesi olarak göndermeniz gerekmektedir.

6- Başvuru formunu ve “kontrol listesi/check-list” formunu diplomalarınız, transkriptler, ISST eğitimleri katılım belgeleri ve süpervözör onayı gibi belgelerle birlikte dijital kopya ve asıllarını Sevinç Göral Alkan’a iletin.

7- Başvurunuz ülke koordinatörü Sevinç Göral Alkan tarafından incelenecek; ISST sertifika koşullarının sağlandığı ve belgelerin eksiksiz olduğu görüldüğünde, Türkiye bölgesi adına onay verilerek ISST Eğitim Koordinatörüne onay için gönderilecektir.

8- ISST onay süreci tamamlandığında, koordinatör Sevinç Göral Alkan’a resmi onay bilgisini iletecektir.

9- Başvuru formunda iletmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz doğrultusunda ISST onaylı belgeniz, ISST ofisi tarafından size doğrudan emaille iletilecektir.

10- ISST sertifikanızın bir kopyasını, yaşadığınız şehri ve email adresinizi Sevinç Göral Alkan'a emaille gönderin. İsminiz ve iletişim bilgileriniz Şema Terapi Türkiye web sitesinden listelenecektir.

 

Logo ISST e. V..jpg
Square Stage

İletişim