top of page
pexels-emma-bauso-2253897_edited.jpg

ISST SERTİFİKASYONU NEDEN ÖNEMLİ?

ÖNCELİKLE ISST SERTİFİKA PROGRAMI KOŞULLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

ISST SERTİFİKASI ALMAK NEDEN ÖNEMLİ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şema Terapi uygulaması  sadece kuramsal olarak kitaplardan ya da kurslarda öğrenilen bir terapi yaklaşımı değildir. Terapist adayının hasta/danışanı ile diğer terapi ekollerinden farklılaşan kalitede bir terapi ilişkisi geliştirmesi gerekir. ‘Şema Terapisti’ ünvanını almadan bu nitelikleri sağlamak mümkün değildir.

 

Şema Terapi en zor, en karmaşık ve kronik vakalara daha iyi bir terapi sağlamak hedefiyle doğmuştur. Şema Terapi uygulayıcısının en azından standart düzey Şema Terapist sertifikasına sahip olması gerekir. Bu sertifikaya sahip olmadan ‘Şema Terapi yapıyorum’ demek bir ‘hasta hakları ihlalidir’! Bu sertifikaya sahip olmadan ‘Şema Terapi öğretiyorum’ demek öğrenim hakları ihlalidir! Terapistlerin ve eğitmenlerin International Society of Schema Therapy (ISST) tarafından belirlenen ölçütlere uygun olması gerekir. Bu ölçütlerin hem kuramsal hem uygulamalı sürekli eğitimlerle taze tutulması gerekir.

 

Şema Terapist olma süreci International Society of Schema Therapy (ISST) tarafından belirlenen ölçütlerde sağlanır ve denetlenir. Bu süreçte terapist/terapist adayı, İleri Düzey Şema Terapisti, Eğitmeni ve Süpervizöründen düzenli süpervizyon alır. Süpervizyonda eğitmen ve aday arasında yaratılan ilişki de diğer terapi ekollerinden farklılaşmış bir öğrenme süreci sunar.

 

Şema Terapi’de sınırlar ve gerçekçi limitler çok önemli bir ihtiyaç alanıdır. Sınırlarını bilemeyen, gerçekçi limitleri tanımayan kişiler terapist-hasta ilişkisinde de, süpervizör-öğrenci ilişkisinde de etik sorunlara yol açabilirler.

 

Etik ve ehil Şema Terapi uygulaması için hem hasta/danışan ve yakınlarının hem de alanda çalışan uzmanların ISST standartları hakkında bilinçlendirilmesi önemlidir.

 

 

ISST-NEWEST-LOGO-300x218.png
Square Stage

İletişim

bottom of page